ˆ

Regionalny System Ostrzegania

Szczegóły informacji

RSO - Regionalny System Ostrzegania

Informacja ogłoszona dnia 2013-06-18 08:03:45 przez Rafał Piechocki

Akapit nr 1 - brak tytułu

Lubuski Urząd Wojewódzki i Telewizja Polska za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej mieszkańcom regionu umożliwiają dostęp do specjalnych informacji i komunikatów o zagrożeniach i sytuacjach kryzysowych na terenie województwa.
Regionalny System Ostrzegania (RSO) będzie połączony z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, który na bieżąco otrzymuje raporty od służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, prognozy meteorologiczne i hydrologiczne. Informacje o nadchodzących burzach, trąbach powietrznych czy zagrożeniu powodziowym będzie można zobaczyć na ekranach telewizorów.
Informacje będą się ukazywały za pośrednictwem nadajników telewizyjnych w Gorzowie Wielkopolskim, Jemiołowie i Wichowie na wszystkich kanałach TVP multipleksu trzeciego (TVP 1, TVP 2 HD, TVP Info, TVP Gorzów Wielkopolski, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Rozrywka i TVP Polonia), który jest już dostępny na terenie całego województwa lubuskiego.
Dzięki cyfrowemu nadawaniu sygnału możliwe jest równoległe nadawanie wraz z programami telewizyjnymi innych informacji. W tym przypadku będą to informacje o różnego rodzaju zagrożeniach.
Warunkiem odbioru jest włączenie w telewizorach lub dekoderach funkcji wyświetlania napisów DVB-T lub posiadanie odbiornika z funkcją HbbTV (telewizja hybrydowa).
W przypadku wystąpienia zagrożenia na ekranie telewizora pojawi się krótki komunikat. Jego pełna treść będzie dostępna w telegazecie. W poprawnie zainstalowanych, podłączonych do Internetu telewizorach hybrydowych komunikat pojawi się automatycznie. Posiadacze takich telewizorów będą mieli dodatkowo dostęp m.in. do filmów instruktażowych, map i dróg ewakuacji.
Regionalny System Ostrzegania rusza już 28 czerwca, do tego czasu komunikaty mogą się pojawiać w wersji testowej.
Spot nr 1 informujący o RSO: http://www.tvp.pl/gorzow-wielkopolski/rso/spot-nr-1-informujacy-o-rso/11361740
Spot nr 2 promujący RSO: http://www.tvp.pl/gorzow-wielkopolski/rso/spot-nr-2-promujacy-rso/11361524
RSO w Telepopołudniu: http://www.tvp.pl/gorzow-wielkopolski/rso/rso-w-telepopoludniu/11361364
Słowniczek RSO:
Multipleks – strumień sygnału przenoszący jednocześnie kilka programów telewizyjnych.
MUX3 – Multipleks (opis jak wyżej) nr 3. W Polsce wszystkie programy nadawane w multipleksie 3 należą do Telewizji Polskiej.
DVB-T – Digital Video Broadcasting – Terrestrial – Cyfrowa telewizja rozsiewcza nadawana naziemnie.
Tekst DVB-T – informacja tekstowa przenoszona razem z treścią wizji i fonii, podobna do telegazety, ale wyświetlana przez odbiornik bezpośrednio na obrazie.
HbbTV – Telewizja hybrydowa – Przekazywanie razem z programem telewizyjnym dodatkowych treści (w formie stron internetowych) zsynchronizowanych z oglądanym programem.
Telewizor HbbTV – Odbiornik telewizyjny DVB-T wyposażony dodatkowo w urządzenia umożliwiające synchroniczną współpracę z internetem.
STB - Set Top Box – urządzenie, odbiornik (dodatkowa przystawka) umożliwiająca wykorzystanie telewizora starszego typu do odbioru cyfrowego w nowej technologii.
Źródło informacji na stronach:
Lubuski Urząd Wojewódzki: http://www.lubuskie.uw.gov.pl
Telewizja Polska: http://www.tvp.pl/gorzow-wielkopolski/rso
 

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację: Gmina Lubrza
Osoba, która wytworzyla informację: Katarzyna Przewłocka Data wytworzenia informacji: 2013-06-18 07:15:00
Osoba, która odpowiada za treść: Katarzyna Przewłocka Data wprowadzenia do BIP 2013-06-18 07:57:48
Wprowadził informację do BIP: Rafał Piechocki Data udostępnienia informacji: 2013-06-18 08:03:45
Osoba, która zmieniła informację: Rafał Piechocki Data ostatniej zmiany: 2013-06-18 08:05:01
Artykuł był wyświetlony: 8673 raz(y)

Nagłówek strony

  • BIP
  • Godło RP
herb

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Gminy w Lubrzy